Останній прихисток Шухевича

 
 

Останній прихисток Шухевича

На місці знищення тіла генерала УПА встановлено хрестНапередодні свята Покрова Богородиці, яку вважають покровителькою козацтва та Української Повстанської армії, на межі Хмельниччини і Тернопільщини відбулася хвилююча і знакова подія. Тут на узліссі тихоплинного Збруча, поблизу села Гуків Чемеровецького району позавчора урочисто постав кількаметровий пам'ятний хрест. Прикріплена на ньому табличка сповіщає, що на цьому місці 9 березня 1950 року вознісся в небо лицарський дух головкома УПА, вірного сина українського народу генерала Романа Шухевича.

Відомо, що провідник національно-визвольних змагань 40—50-х років минулого століття загинув 5 березня 1950 р. в оточеному загоном МДБ повстанському бункері біля села Білогорща на Львiвщинi. На жаль, тривалий час у глибоко засекречених кадебістських архівах ретельно ховалася правда щодо останків відважного месника. Екс-депутату Василю Червонію та колишньому заступнику голови СБУ генерал-лейтенанту Олександру Скіпальському таки вдалося докопатися до істини. Пан Скіпальський знайшов ветерана-емдебіста, безпосереднього учасника екзекуції тіла відважного командира. У колишнього кадебiста на схилі літ заговорила українська кров, і офіцер пролив світло на утаємничені трагічні події та вказав місце, де було спалено тіло Романа Шухевича. Зрештою в офіційній відповіді тодiшнього керівника СБУ Ігоря Смешка, датованій 1 грудня минулого року, повідомлялося, що 9 березня 1950 р. труп Шухевича вивезли вантажівкою на лівий берег річки Збруч (узлісся біля містечка Скала Подільська Тернопільської області) і спалили. Після цього останки командира зібрали у брезент і викинули з моста в річку.

Нинішнього літа водолази упродовж двох тижнів обстежували водну ділянку Збруча. На шестиметровій глибині їм пощастило віднайти обгорілі людські кістки, що, ймовірно, належать легендарному командиру. Хоча останнє слово, звісно, за експертами.

Пам'ятний хрест, виготовлений із костопільського базальту, освятили у четвер владики основних українських конфесій — УПЦ КП, УАПЦ, УГКЦ. На панахиді з проникливими щирими словами про відважного сина українського народу виступили син безстрашного командира УПА Юрій Шухевич, голова УНП Юрій Костенко, народні депутати, ветерани ОУН-УПА.

Микола ЧЕРНЕГА

Україна Молода
http://www.umoloda.kiev.ua/number/532/116/19230/


Создан 15 окт 2005  Комментарии       
Имя или Email


При указании email на него будут отправляться ответы
Как имя будет использована первая часть email до @
Сам email нигде не отображается!
Зарегистрируйтесь, чтобы писать под своим ником